Write For Us

Gemi kaptanları: Kanal'dan değil Boğaz‘dan geçerim - DW Türkçe

E-Commerce Solutions SEO Solutions Marketing Solutions
285 İzlenme
Published
Kanal İstanbul projesiyle ilgili öne sürülen gerekçelerin başında İstanbul Boğazı’nın güvenliği de geliyor. Yıllar geçtikte gemi sayılarının ve bununla birlikte Boğaz’da kaza riskinin artacağı savunuluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 1979 yılında Harem açıklarında kaza yapan Independenta tankerini hatırlatarak “Aylarca orada yandı” diyerek, Boğaz‘ın güvenliğine dikkat çekmişti.

Ancak son yıllardaki rakamlar Boğazlar’dan geçen gemi sayısının ve kazaların azaldığına işaret ediyor. Teknolojinin gelişmesi de kaza riskini düşüren faktörlerden biri olarak göseriliyor.

Gemi sahipleri, deneyimli kaptanların önemli bir bölümü, Boğaz’ın Kanal’a göre daha gemi geçişi için daha güvenli olacağını düşünüyor. DW Türkçe’ye konuşan kaptan ve armatörler tercih şansları olsa geçiş için Boğaz’ı tercih edeceğini söylüyor.

Kanal İstanbul projesiyle birlikte Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin geleceğine ilişkin tartışmalar da gündeme geldi. Kanal’ın sözleşmeyi bypass edeceği ileri sürüldü. Ancak uzmanlara göre, Kanal İstanbul tek başına Montrö’yü bypass edecek bir proje değil.

YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!
Kategori
TV Kanalı
Etiketler
DW Türkçe, haber, Kanal İstanbul
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.