Write For Us

Mit üzen az aranykor?: Melinda Marton at TEDxSomlóiStWomen

E-Commerce Solutions SEO Solutions Marketing Solutions
257 İzlenme
Published
Melinda története egészen gyerekkoráig nyúlik vissza. Fenékpusztától nem messze nőtt fel, és többször meglátogatta az egykor híres fenéki ménes fennmaradt épületeit. Ma már történész, akinek a kutatási területe az Osztrák-Magyar Monarchia méneseinek története 1869 és 1914 között, a lótenyésztés aranykorában.

2003-ban a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán tanult történész hallgatóként. Érdeklődése középpontjában az újkori magyar történelem állt ebből is leginkább a lótenyésztés-történet foglalkoztatta. Az előadások és szemináriumok után gróf Széchenyi István és báró Wesselényi Miklós munkáit olvasta szabadidejében. A Festeticsek fenéki méneséről írta a diplomamunkáját, melyet konzulense és opponense is kiemelkedőnek értékelt. A többnyire elsődleges forrásokon alapuló munkát nyomtatásban való megjelentetésre is érdemesnek tartották. Az egyetemi tanulmányai befejezése után felvételt nyert a nappali ösztöndíjas doktori képzésre.

Az interdiszciplináris doktori iskola programjába jól illeszkedik különleges témája, mely magában ötvözi a történelemtudomány, az agrártudomány és a közgazdaságtudomány területeit. A ménesek történetét az eddigi lótenyésztés-történeti szakirodalomtól eltérően a monarchia lótenyésztésének rendszerén belül vizsgálja. Elsőként mutatja be gazdaságtörténeti szempontok alapján a magyar lótenyésztési modell működését. Gazdasági adatokkal kívánja bizonyítani, hogy az 1869-1914 közé eső időszak valóban a lótenyésztés aranykora volt.

Eddig megjelent 11 tanulmánya, ebből egy angol és egy német nyelven. Publikált a Rubicon történelmi folyóiratban, rendszeresen megjelennek cikkei az Agrárkönyvtári Hírvilágban, már három rész megjelent egy négy részes tanulmánysorozatból a Komárom Esztergom Megyei Múzeumok Közleményeiben, és írt egy 101 oldalas szakdolgozatot. Megjelent 4 cikksorozata, összesen 39 tudományos szakcikke a Lovas Nemzetben a lótenyésztés aranykora, magánménesek, alapművek és híres hippológusok témában, továbbá írt egy gyerekeknek szánt 12 részes cikksorozatot a Junior Lovas Nemzetbe. Több mint 18 tudományos előadást tartott a témában, részt vett OTDK versenyen, továbbá rendszeresen előad az Országos Mezőgazdasági Könyvtárban, előadást tartott a Festetics Kastélymúzeumban, a Tatai Vármúzeumban és meghívták az Országos Levéltárba. Munkájával célja, hogy azonosítsa az aranykor hátterében meghúzódó okokat és azok következményeit, amelyek a jelenlegi lótenyésztés problémáira is megoldást adhatnak.

Fontos számára a folyamatos szakmai fejlődés, ami új és kreatív megoldásokra ösztönzi.

„Mindig is jó kutatóvá szerettem volna válni, ezért meg is teszek minden tőlem telhetőt. Szeretnék aktív szerepet vállalni a magyar lovas kultúra értékeinek ápolásában, amelynek nélkülözhetetlen része a múlt ismerete. Szeretném megosztani a kutatás során szerzett tudást és tapasztalatot, azokkal az emberekkel, akik szeretnének tanulni a múltból." mondja Melinda, aki a Kutatói kurázsi szekcióban fog előadni.

In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized.* (*Subject to certain rules and regulations)
Kategori
Eğitim
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.