Write For Us

Mustafa Akarsu İçin Anma Töreni

Yükleniyor...
christmas sale Entertainment MindGames
970 İzlenme
Published
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Ankara'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde, Büyükelçiliğe yapılan canlı bomba saldırısı sırasında yaşamını kahramanca yitiren güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu için yapılan anma törenine katıldı. Törene Akarsu'nun eşi Yasemin Akarsu, kızı Hilal Akarsu ve oğlu Sami akarsu ile birlikte bazı akrabaları katıldı. Düzenlenen törende aile adına Mustafa Akarsu'nun amcası Murat Akarsu da bir konuşma yaptı. Akarsu için yapılan törende ABD Dışişleri Bakanı'nın yanı sıra Büyükelçi Francis Ricciardone, büyükelçilik çalışanları ve aileleri de yer aldı. Büyükelçiliğin bahçesinde Mustafa Akarsu'nun anısına soyadından yola çıkarak akarsu şeklinde havuz yapıldı ve bir de ağaç dikildi.

Tören sırasında Dışişleri Bakanı Kerry, Mustafa Akarsu'nun gösterdiği kahramanlık dolayısıyla ailesine "Thomas Jefferson Star" madalyonunu takdim etti. Ayrıca, Akarsu'nun hayatını kaybettiği gün ABD Büyükelçiliği'nde yarıya indirilen ABD bayrak da aileye verildi. Bakan Kerry tören sırasında bir konuşma yaptı ve şunları söyledi:

Birleşik Devletler adına size tüm Amerikan halkının Başkan Obama'nın, Kongre ve Yönetimdeki herkesin, tüm Amerikalıların başsağlığı dileklerini getirdim. Bugün burada bizimle bulunan,Yasemin Hanım'a, Sami, Hilal ve tüm Akarsu ailesine içtenlikle başsağlığı diliyorum. Başınız sağolsun.
Mustafa hayatını hepimiz için ortaya koydu. Burayı 20 yıldan daha fazla bir süre korudu. O yalnızca burayı korumakla kalmadı, işini Türk ve Amerikalılar için başı dik bir şekilde ve gururla yaptı. Ve terör tehditi bu kapılara dayandığında, Mustafa bir an bile tereddüt etmedi. O ve arkadaşları hızlı ve cesur bir şekilde hayatları kurtarmak için kahramanca davrandılar.
Ve bugün buradaki insanlara baktığımda, onun mirasını görüyorum. Bu anma töreninde onun ait olduğu topluluğun, çok sevip benimsediği topluluğun, geçtiğimiz birkaç hafta içinde nasıl biraraya geldiğini ve hiç olmadığı kadar kenetlendiğini görüyorum.
Tunca'nın da söylediği gibi, bu elçiliğin her kapısında bir Mustafa'nın sizi korumak için orada olduğunu bilmenin tüm personeli ne kadar güvende hissetirdiğini bilmek ona gurur verirdi. O, tüm dünyadaki ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının, ailesine Mustafa'nın hayalini gerçekleştirmek adına destek vermek için nasıl biraraya geldiğini görse gurur duyardı. O, tüm dünyadaki elçiliklerde, konsolosluklarda, yerel güvenlik görevlilerinin, tıpkı kardeşleri Mustafa'nın bir ay önce yaptığı gibi, gururla, cesaretle, başları dik bir şekilde durduklarını görse gurur duyardı.
Denizaşırı ülkelerde bizleri koruyanların onuruna biraraya geldiğimiz bugünde hepimiz Mustafa'nın taşıdığı olumlu bakış açısını içimizde hissetmeliyiz. Ankara'dan Anchorage'a kadar hayallerin peşinden gitmeyi başarabilen herkesin evrensel idealini içselleştirmeliyiz. Hayatımızı kurtaran bir onurlu bir insan, onu hiç tanımayanların bile hayatlarına dokunabilir ve dünyada bir değişiklik yaratabilir. Teşekkürler.

ABD Dışişleri Bakanı kerry tarafından yapılan konuşmanın tam metni (İngilizce): http://turkey.usembassy.gov/seckerry_memorial_akarsu.html
Kategori
Belgesel
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.