Write For Us

Uluslararası Ziyaretçi Liderlik programına katılımcısı Ufuk Atalay deneyimlerini anlatıyor

Yükleniyor...
Google Rank
537 İzlenme
Published
Ufuk Atalay, "Youth for Understanding, Türkiye" ve "Genç Gelişim Derneği" başkanıdır. 2011 yılında "ABD Gençlik Politikalarını keşfetmek ve Gençlere Sunulan İmkanların Artırılması" konusunda Uluslararası Ziyaretçi Liderlik programına katılarak Amerika'ya gitmiştir. Değişim programı kapsamında, 6 eyalette 10 şehri ziyaret etmiştir. Gençlik liderleri, adli yetkililer, kongre üyeleri ve belediye başkanları gibi çeşitli ABD Gençlik politikaları aktörleri ile tanışmış, ve Amerika'daki gençlik sorunları ile ilgili ilk elden bilgi edinmiştir.

Her iki ülkede gençlik meselelerinin ortak benzerlikleri olduğuna tanıklık etmiş, ancak ABD'de bu sorunlara yönelik etkili yaklaşımların ve çözümlerin nasıl tasarlandığını, formüle edildiğini ve uygulandığını gözlemleme imkanı bulmuştur.

Türkiye'ye döndükten sonra değişim programında keşfettiği yeni uygulamaları ve kavramları hayata geçirmeye başlamıştır. 2012 yılında ABD Elçiliğinin Alumni Hibe Yarışmasına başvurmuş ve "Renkli Gözlükler" projesi ile hibe almaya hak kazanmıştır. İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Samsun ve Eskişehir illerindeki bazı liselerin öğrencileri proje kapsamındaki çalıştaylara katılmıştır. Çalıştaylar, ayrımcılık, önyargı ve kültürel klişeler sorunlarının öğrenilmesini sağladığı kadar, katılımcıların farklı kültürlere karşı kendi tutumlarını anlamalarına da olanak tanımıştır.
Ufuk Atalay değişim programı deneyimini bizlerle şu sözlerle paylaşıyor: "Amerika Değişim programına katılmak ABD'yi turist olarak gezmenin çok ötesinde. Barındırdığı çeşitli kültürleri görüyorsunuz, İnsanların yaşamlarına dokunuyorsunuz; böylece Amerikayı daha derinden tanıyorsunuz. Böylesine bir programa katılmak için tüm olanakları araştırmanızı sizlere kesinlikle tavsiye ediyorum."
_______________

Ufuk Atalay is the president of "Youth for Understanding, Turkey" and "Youth Development Association". He participated in International Visitor Leadership Program on "Exploring Youth Policies and Expanding Opportunities for Young People" in 2011. During his exchange program, he had a chance to visit 10 cities in 6 states. He met with various youth policy actors such as youth leaders, academicians, justice officials, congress members, mayors etc and gained first-hand knowledge about American youth and challenges they face.
He witnessed that youth issues and challenges have some similarities in both countries. He was so amazed seeing how effective approaches and solutions were designed, formulated and implemented in the USA.
Upon his return to Turkey, he started implementing the concepts and practices that he explored during his exchange program. He applied to the US Embassy Alumni Grants Competition with his "Color Glasses" project and was entitled to obtain grant from this competition in 2012. Within the scope of this project, students at some high schools in İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Samsun and Eskisehir participated in workshops that enabled them to understand and examine their own attitudes to different cultures and as well as to learn segregation, prejudice and cultural cliché issues.
Let's hear Ufuk's testimony about his US exchange program: " Participation to an US Exchange program is absolutely beyond visiting the USA as a tourist. You see cultural diversity, touch the lives of people. Thus, you learn the USA in depth. Therefore, I definetly suggest you look for any opportunity to participate in an US exchange program."
Kategori
Belgesel
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.