Write For Us

Dövize endeksli TL mevduatı | "Çok iyi senaryoda 10-15 milyar dolarlık bozum olabilir"

E-Commerce Solutions SEO Solutions Marketing Solutions
91 İzlenme
Published
YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

-Geçen hafta başlayan dövize endeksli TL mevduatı uygulamasının Dolar'ın, Euro'nun düşüşü üzerindeki etkisi hâlâ tartışılıyor. Hükümet yetkilileri, bu uygulamaya güvenen vatandaşların hızla döviz bozdurduğunu söylüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati dün akşam katıldığı yayında, kurları düşürmek için Merkez Bankası'nın "arka kapı" yöntemiyle döviz sattığı iddialarını yalanladı, düşüşte bireylerin etkili olduğunu kaydetti. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun günlük rakamlarına göre döviz mevduatlarında bir azalma yok. Ekonomistler "Önemli olan döviz mevduatlarındaki çözülme" diyor. Buna göre en iyi senaryoda 10-15 milyar dolarlık bir çözülme bekleniyor.-İçişleri Bakanlığı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi personeli hakkında başlattığı özel teftiş, pazar akşamından bu yana gündeme damgasını vuran konuların başında geliyor. "Hükümet bu adım ile ne yapmak istiyor?" sorusuna verilen cevap, soruyu yönelttiğiniz kişinin iktidar ya da muhalefet kanadından oluşuna göre değişiyor. "Amaç İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atamak" şeklinde senaryolara varan yorumlar da var, bu hamlenin İmamoğlu'na cumhurbaşkanlığı adaylığının yolunu açacağı değerlendirmeleri de. DW Haber'in konuştuğu gazeteci ve akademisyenler ise yaşananların zamanlamasına dikkat çekiyor ve konunun sönümleneceği öngörüsünde bulunuyor.


-Türk savaş uçaklarının, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu ve Gülyazı köyünden Irak sınırında kaçağa giden vatandaşları bombalamasının üzerinden on yıl geçti. Dönemin Başbakanı Erdoğan, 19'u çocuk 34 kişinin öldüğü bombardımanla ilgili, "Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak" sözü vermişti. Ancak geçen on yıllık sürede ne failler ortaya çıkarıldı ne de tek bir kişi yargılandı. Roboskili aileler ise umutlarını yitirmiş olsalar da halen adalet bekliyor.


-Koronavirüsün yeni varyantı Omicron, dünya genelinde hiçbir varyantta görülmediği kadar büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Omicron nedeniyle Avrupa'da bazı ülkeler kapanma kararı aldı. Türkiye'de ise belirsizlik hâkim. 12 Aralık’ta altı kişide yeni varyantın tespit edildiğini açıklamıştı Sağlık Bakanı Koca, son olarak kalabalık şehirlerdeki vakaların yüzde 10'dan fazlasının Omicron kaynaklı olduğunu söyledi. Uzmanlar bu sayının çok daha yüksek olduğu görüşünde. Peki, Türkiye’de yeni varyant, toplam vakaların ne kadarını oluşturuyor ve yayılımda okulların etkisi var mı?
Kategori
TV Kanalı
Etiketler
DW Türkçe, haber, Omicron
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.