Write For Us

Mantra, Yantra, Tantra: Seda BAGCAN at TEDxAnkaraCitadel

Yükleniyor...
Google Rank
570 İzlenme
Published
Ankara'da doğdu.
Ortaokul eğitimini Tevfik Fikret Lisesi'nde Fransızca olarak gördü. Üniversite eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği'nde daha sonra da Biyomedikal Mühendisliği'nde tamamladı.
Halası Selda Bağcan'ın ona hediye ettiği bir piyano ile müzik hayatına çok erken bir yaşta başladı. Altı yaşındayken Ankara Radyosu Türk Müziği Orkestrası ve Korosu'na eşlik ederek ilk konserini verdi.
Yoga öğretmeni, spiritüel rehber ve aynı zamanda tüm dünyada yoga derslerini yürüten bir performans sanatçısı olan Seda Bağcan yoga etüd ve etkinlikleri sırasında mantra müziğini keşfetti . Mantra müziğiyle Türk ezgilerini buluşturma fikriyle yola çıkarak, son derece titiz bir çalışma sonucu oluşturduğu bestelerini 4 albümde dinleyicileriyle buluşturdu. Dünya müzik otoritelerince "Cennetten gelen mantra müziğinin parlayan güneşi" olarak anılıyor. Hayat tutkusu "şifa, müzik ve bilim" den oluşuyor. 12 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra çalışmalarını Türkiye'de sürdürmektedir.


Seda Bağcan was born in Ankara. She had her secondary school education in Tevfik Fikret High School in French. She completed her university education at the Middle East Technical University (METU) Faculty of Electrical and Electronics Engineering then in Biomedical Engineering.
Her musical life began at a very early age with a piano that her aunt, Selda Bagcan, had given her as a gift. When she was six, she had her first concert experience accompanying the Ankara Radio Turkish Music Orchestra and Choir.
Seda Bağcan is a yoga and a spiritual teacher, a performing artist who conducts yoga classes all over the world. During her yoga performing sessions she discovered mantra music. In her albums, recorded with dedication and love, she aimed to mingle Turkish music sounds with the mantras. As result, a perfect musical compilation of Seda Bağcan has been accomplished. She released 4 albums published worldwide. Among the new generation of mantra singers, she is accepted as the voice coming from heaven. Her passion of life is the trinity of 'healing, music and science'. She has been living now in Turkey after living twelve years in Germany


TEDx hakkinda,
Fikirlerin paylasilmaya deger oldugu anlayisi ile TEDx, TED benzeri deneyimi paylasmak icin insanlari kendi duzenledikleri etkinliklerde bir araya getiren yerel bir programdir. TEDx etkinliklerinde, TED Talks videolari ve konusmacilar, kucuk bir grupla derinlemesine tartisma ve baglantilarin yarattigi isiltilari bir araya getirirler. Kendi bulunduklari yerlerde duzenlenen bu etkinlikler, "x=bagimsiz duzenlenen TED etkinligi" olarak markalastirilirlar. TED konferansi, TEDx programina yol gosterir. Ancak bireysel TEDx etkinlikleri kendine ozgu duzenlenir*. (* Belirli kural ve yonergelere tabidir.)

About TEDx,

In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized.* (*Subject to certain rules and regulations)

Animation Background Music: Can Atilla -- Fısıltılar -- IDEA
Animations: PresenterMedia.com
Kategori
Eğitim
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.