Write For Us

"Binler, Milyonlar, Milyarlar" / "Thousands, Millions, Billions": Levent GUREL at TEDxAnkaraCitadel

Yükleniyor...
Google Rank
445 İzlenme
Published
1964 İzmir doğumludur.
Prof. Dr. Levent Gürel, Sayısal Elektromanyetik Araştırma Merkezi'nin Direktörü ve Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü'nün Profesörüdür.
Prof. Dr. Levent Gürel'in bilimsel araştırma çalışmaları sonucunda 2006 yılından beri dünyanın en büyük elektromanyetik problemleri çözülerek arka arkaya dünya rekorları kırmaktadır. Son olarak, 550 milyon bilinmeyen içeren dünyanın en büyük matris denklemlerinin çözümleri başarılmıştır. Bu sayede, bilim dünyasında daha önce çözülememiş olan bazı önemli problemlerin çözümü mümkün hale gelmiştir. Bu kadar büyük problemlerin çözülebilmesi için çoklu disiplinli çalışmalar yapmak ve fizik, elektromanyetik, bilgisayar mühendisliği ve matematik konularının her birinde yenilikler üretmek gerekmektedir.
Prof. Gürel'in başarılarından en büyük ikisi, 2002 yılında Türkiye Bilim Akademisi (TÜBA) tarafından verilen ve 2003 yılında TÜBİTAK tarafından verilen ödüllerdir.

Levent Gürelwas born 1964 in Izmir. He is a Turkish scientist and electrical engineer. He is the Director of Computational Electromagnetics Research Center and a Professor in the Department of Electrical and Electronics Engineering in Bilkent University, Turkey.
By implementing a fully parallelized version of the multilevel fast multipole algorithm.Prof. Gürel's research group has been solving the world's largest integral-equation problems since 2006. Most recently, they accomplished the solution of dense matrix equations involving as many as 550 million unknowns.
Among the recognitions of Prof. Gürel's accomplishments, the two prestigious awards from the Turkish Academy of Sciences (TUBA) in 2002 and the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) in 2003 are the most notable.
TEDx hakkinda,
Fikirlerin paylasilmaya deger oldugu anlayisi ile TEDx, TED benzeri deneyimi paylasmak icin insanlari kendi duzenledikleri etkinliklerde bir araya getiren yerel bir programdir. TEDx etkinliklerinde, TED Talks videolari ve konusmacilar, kucuk bir grupla derinlemesine tartisma ve baglantilarin yarattigi isiltilari bir araya getirirler. Kendi bulunduklari yerlerde duzenlenen bu etkinlikler, "x=bagimsiz duzenlenen TED etkinligi" olarak markalastirilirlar. TED konferansi, TEDx programina yol gosterir. Ancak bireysel TEDx etkinlikleri kendine ozgu duzenlenir*. (* Belirli kural ve yonergelere tabidir.)

About TEDx,

In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized.* (*Subject to certain rules and regulations)

Animation Background Music: Can Atilla -- Fısıltılar -- IDEA
Kategori
Eğitim
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.